Procedura recenzowania
- Procedurze recenzyjnej podlegają wszystkie materiały (artykuły, opracowania, recenzje itd.) nadesłane przez autorów. W pierwszej kolejności są one poddawane wstępnej ocenie przez członków redakcji. Po uzyskaniu akceptacji kierowane są do recenzentów.
- W przypadku uznania pracy za niespełniającą określonych kryteriów i nieodpowiednią do publikacji otrzymane materiały nie są zwracane autorowi.
- Do oceny każdego materiału powołuje się dwóch niezależnych recenzentów spoza Rady Naukowej i redakcji czasopisma.
- Artykuły są kierowane do recenzentów rzetelnych i możliwie najbardziej kompetentnych w problematyce związanej z tematyką właściwego materiału.
- Recenzenci posiadają stopień co najmniej doktora habilitowanego.
- W przypadku prac powstałych w języku obcym co najmniej jeden z recenzentów jest afiliowany w instytucji zagranicznej lub posiada tytuł naukowy z właściwiej filologii.
- Wszystkie artykuły są recenzowane z zachowaniem zasady poufności i obustronnej anonimowości, co oznacza, że w trakcie całej procedury zarówno recenzent, jak i autor nie posiadają wzajemnej wiedzy na temat swoich personaliów (procedura double blind review). Artykuł otrzymuje numer redakcyjny, identyfikujący go w dalszej procedurze wydawniczej. Dotyczy to również prac, których autorem jest członek redakcji lub Rady Naukowej.
- Recenzja ma formę pisemną i kończy się jednoznaczną konkluzją o dopuszczeniu artykułu do druku lub jego odrzuceniu.
- Do druku kierowane są teksty, które otrzymały dwie pozytywne recenzje.
- W przypadku, gdy praca uzyska recenzje niejednomyślne – pozytywną i negatywną, redakcja przesyła tekst do kolejnego recenzenta.
- Autorzy otrzymują recenzję swojego materiału do wiadomości.
- W przypadku ewentualnych zastrzeżeń recenzenta odnośnie artykułów przekazanych do zrecenzowania, redakcja przejmuje obowiązek pośrednictwa pomiędzy nim, a autorami, umożliwiając ustosunkowanie się do wniesionych uwag.
- Autor ma prawo do ustosunkowania się do uwag recenzenckich w ciągu siedmiu dniu od momentu otrzymania recenzji i jeśli w przekonujący sposób wykaże, że sformułowane sądy czy sugerowane zmiany są nieuzasadnione, redakcja ma prawo zadecydować o skierowaniu tekstu do druku.
- Nazwiska recenzentów poszczególnych prac nie są ujawniane. Zbiorczą listę recenzentów współpracujących umieszcza się w każdym numerze pisma oraz na stronie internetowej www.roczniklubelski.umcs.lublin.pl.
- Zgodnie z wytycznymi MNiSW redakcja wdraża zaporę ghostwriting oraz guest authorship.
- Podstawą procedury recenzowania prac nadesłanych do „Rocznika Lubelskiego” są zalecenia Zespołu do spraw Etyki w Nauce, zamieszone w publikacji Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce (Warszawa 2011).
Formularz recenzji (plik do pobrania)